Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zabavila 36.349 kusů padělků v cenách originálů za 80,5 milionu korun. Počet byl téměř o čtvrtinu vyšší než o rok dřív, kdy prodej i na tržnicích omezovala opatření proti šíření epidemie covidu-19. Hodnota loni zabavených padělků byla o 30 procent vyšší než v roce 2021. Vyplývá to z informací ČOI a jejího mluvčího Jiřího Fröhlicha. Při kontrolách zaměřených na padělky loni ČOI uložila pravomocně 710 pokut za 13,47 milionu korun.
Předloni omezení zavedená proti koronaviru podle Fröhlicha dopadala i na stánkaře. „V roce 2021 prodejci na tržnicích, i na těch velkých jako Dragoun a Sapa, museli mít zavřeno po část roku z důvodu vládních opatření proti šíření covidu,“ řekl mluvčí ČTK. Na tržnicích tak bylo méně kontrol a ČOI se více soustředila na prodej po internetu. Loňský provoz tržnic i počet kontrol už se vrátil do normálu, doplnil Fröhlich.
Podle ústředního ředitele ČOI Jana Štěpánka se loni vedle stánkového prodeje v příhraničí a obchodů ve vnitrozemí obchodní inspekce nadále zaměřovala také na on-line prostředí. „Ve vyšší míře rovněž monitoruje i internetové obchody, kde prodej falzifikátů, napodobujících výrobky renomovaných značek, představuje velký problém. ČOI se této oblasti kontrolní činnosti bude důsledně věnovat i v následujícím období,“ dodal.
Z loni zabavených padělků bylo víc než 19.000 kusů oděvů a textilu a zhruba třetina hraček a výrobků pro děti. Do obuvi a kožené galanterie spadalo víc než 4000 zadržených falzifikátů. Největší část zabavených výrobků napodobovala zboží značky Nike, následovaly ochranné známky Lego, Pokémon Wizards, Tommy Hilfiger a Adidas. Pravomocně zabrané výrobky jsou zničeny nebo je dostanou například dětské domovy.
Kontrol zaměřených na odhalování padělků loni ČOI provedla 1041, téměř o polovinu víc než o rok dřív. Porušování práv duševního vlastnictví loni inspekce zjistila u 435 kontrol, tedy u 41,8 procenta ze všech prověrek. Z hlediska všech právních předpisů loni při těchto kontrolách našli inspektoři nedostatky v 815 případech, tedy u 78,3 procenta.
„V roce 2022 se inspektorům ČOI při kontrolní činnosti osvědčila zákonná možnost vstupu do uzavřených prostor, u kterých existuje důvodné podezření na uchovávání padělků,“ doplnil mluvčí. Na kontrolách ČOI spolupracovala s policií, cizineckou policií, živnostenskými úřady, celníky a také obecními úřady.