„5G síť je obecně akcelerátorem celé digitalizace. Jednotlivé stroje jsou vybavené vlastními sim kartami a bez nutnosti připojení jakéhokoliv kabelu komunikují s centrem. Přenos dat je přitom rychlejší než u jakékoliv dosavadní technologie,“ uvedl Mráček ze společnosti T-mobile.
Síť 5G nemá v podniku nahradit například bezdrátovou Wi-Fi síť, kterou využívají v kancelářích, má být spíš jejím doplňkem. „Pro průmyslové aplikace požívané v automatizované výrobě není Wi-Fi vhodná, protože není dostatečně stabilní. 5G síť zase není určena k tomu, aby se k ní kdokoliv připojil a hledal na internetu,“ dodal Mráček.
Průmyslová 5G síť slouží primárně k připojení strojů, její zabezpečení je vyšší než u jiné bezdrátové sítě, je uzavřená pouze pro připojení uvnitř podniku. Podle Mráčka je připravená i na technologii blockchain, tedy unikátního digitálního otisku u každého sledovaného dokumentu nebo součástky, zatím ale chybí aplikace k využití této technologie.
Vybudování podnikové 5G sítě trvá přibližně měsíc, vybavení se skládá z vysílačů a malé hardwarové části.Síť může fungovat i ve venkovních prostorech, lze na ni tak napojit i logistiku. Na vybudování a využívání sítě lze využít dotace na digitalizaci z fondů Evropské unie.